Ohlédnutí za fotbalovým derby Krumlova s Rakšicemi

Krátká glosa z fotbalového derby Moravského Krumlova proti Rakšicím. Zápas se odehrál v neděli 21. 4. 2024.

Obrázek fotbalového zápasu, kde jedno mužstvo má žluté dresy a druhé tmavě modré, s nádherným přírodním pozadím včetně lesa a řeky - Vytvořeno pomocí DALL·E

Dlouho dopředu jsem byl rozhodnut, že navštívím velmi očekávané nedělní derby proti Rakšicím. Původně jsem myslel, že půjde o zápas o první místo, ale dvě krumlovské prohry za sebou nás poslali až na místo šesté. Ovšem důležitý zápas to přece jen byl, minimálně pro našeho městského rivala. Ten se z druhé příčky mohl po případném vítězství posunout na příčku první. Po seznámení s krumlovskou sestavou jsem zjistil, že v ní nechybí Lukáš Zelníček a na lavičce že je připraven i Tomáš Laml. Jaké to déjà vu. Je to přesně 25 let, kdy tito dva vedli tehdejší první mužstvo ke slavnému postupu z okresního přeboru. Laml byl tehdy kapitánem. Připomněl jsem si tak staré časy, kdy jsem nechyběl na žádném zápase a byl zatvrzelým fanouškem až za hrob.
Uvědomil jsem si také, že rivalita s Rakšicemi nebyla jen tak ledajaká. Dala by se snad srovnat s rivalitou mezi Slavií a Spartou, ale to jen ztěží. Tato naše je mnohem drsnější, krvelačnější a sahá zřejmě až do středověku. Pamatuji také, že po jednom vítězství nad Rakšicemi jsem oslavoval tak mohutně, že vůbec nevím, jak jsem se dostal domů a ráno se probudil v posteli s botami na nohách. Prozrazuji možná  více než bych musel, ale pro dokreslení situace je to nutné.
Kdo jednou obleče dres Rakšic, je zkrátka na druhé straně, na straně stínů. To platí samozřejmě i pro všechny bývalé hráče Krumlova, kteří se takto rozhodli. Naopak to samozřejmě neplatí. Rozhodne-li se hráč Rakšic opustit říši stínů, ve které byl polapen, vždy existuje šance, dostat se do lůna zářivějšího a jasnějšího klubu, klubu krumlovského. Tedy, ne úplně vždy.
Podle ruchu z tribuny jsem odhadoval počet diváků tak na deset tisíc, což bylo později potvrzeno, když místní oddaný hlasatel Tomáš Třetina oznámil, že zápas sleduje 240 platících, ten zbytek byli tedy neplatící. Při pozorném poslechu jsem také slyšel hlasy, které jsem tu slýchával i tehdy před těmi dlouhými lety. Atmosféra tedy byla úplně v pořádku. Co bylo ovšem zcela mimořádné, byl fanklub Rakšic, který neúnavným bubnováním hnal svoje mužstvo po celý zápas, a to tak, že si vysloužil i potlesk hlavní tribuny.
Zápas byl dle mého bystrého oka zcela vyrovnaný po celý první poločas, ale v jeho samotném závěru se Krumlovu podařilo vstřelit branku, která do šatny přinesla klid. Jejím autorem byl Roman Hladík. Druhou branku pak přidali krumlovští v 62. minutě zásluhou Erika Širokého. O menší zápletku se postaral ještě hostující Vojtěch Řezáč, který snížil na 2:1. Tím Rakšice značně ožily a měly velikou šanci i na vyrovnání, kterou však nevyužily. V závěru přidal Erik Široký ještě dvě branky, které vynesly Krumlovu konečné vítězství 4:1.
I po tomto jasném výsledku šli rakšičtí poděkovat svému fanklubu a já si uvědomil, že kdyby výsledek byl opačný, vůbec by mi to nevadilo. Rakšice by byly první a měly by lepší pozici v boji o postup. Tato zvláštní myšlenka by mě před těmi mnoha lety ani nenapadla. Nebo možná napadla, ale ze široka bych se nad ní zasmál.
Atmosféra fotbalových zápasů je tedy stálě stejně krásná a nakažlivá. Myslím, že zajdu i někdy příště. Děkuji všem hráčům na hřišti, že bojovali za svá mužstva. Sláva vítězi, čest poraženému.
Po zápase jsem se rozhodnul, že začnu postupně zveřejňovat články ze zápasů, které jsem psal v roce 1999, kdy Krumlov tehdy postoupil z okresního přeboru, když předtím tři léta po sobě skončil vždy druhý, jednou právě také za Postupujícími Rakšicemi. Najdete je v sekci Sport zde na mém webu. 


Komentáře: 2
s.
23.4.2024 08:47
Bravo, já snad na ten fotbal taky zase někdy zajdu....
Zbyněk
23.4.2024 09:55
Ano, mohli bychom spolu, měl bych tak briskní a zcela jasný komentář. Teď v neděli jsem často ani nevěděl, na které půlce je míč ;o)
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Chytrému napověz, hloupého kopni

Kdo je chytrý a kdo je hloupý? Lze to přesně určit? Není to tak, že v každém z nás je od každého něco?

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Hřebenová túra v Bílých Karpatech

Dvakrát měř, jednou řež, aneb v podstatě, prostě, tedy a vlastně

Podívejme se na význam přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“. Kdy se unáhlené kroky ukazují jako chyby? Proč je někdy lepší chvíli přemýšlet, než jednat?

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Hřebenová túra v Bílých Karpatech

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím