Fokální dystonie, část 1: Úplně od začátku

První příspěvek ze série o fokální dystonii o tom, jak to vše začalo

Fokální dystonie, aneb co se také může stát
Jak to vše začalo

Bylo září 2016 a pro mě jako pro učitele hry na klasickou kytaru tak začal nový školní rok. Začal jsem se seznamovat se svými novými studenty a mezi nimi byl i jeden starší, který mě oslovil se svým přáním přihlásit se na konzervatoř a mě požádal, jestli bych jej mohl připravit na přiímací zkoušky. Samozřejmě jsem souhlasil a zároveň to bral jako velikou výzvu, protože zatím mě s tímto nikdy nikdo předtím neoslovil.

Připravil jsem plán nejen pro kytaru, ale i pro nauku, intonaci i dějiny hudby. No a mimo jiné jsem také začal zase hodně cvičit na kytaru, abych mohl být náležitým vzorem pro svého studenta. Sám jsem měl po konzervatoři teprve rok, studium jsem ukončil v roce 2015 a ten jeden rok jsem spíše odpočíval, cvičení jsem tehdy nechal spíše stranou. S touto novou výzvou jsem se zase ale pustil do cvičení, začal zkoušet věci, které jsem třeba dříve zanedbával. Vytáhl jsem staré kostlivce ze skříně a stal se ze mě zase vlastně student kytary. Začal jsem zase cvičit mohutně jako v dobách před maturitou a nebylo výjimkou, že jsem cvičil šest hodin denně a více. Obnovil jsem svůj starý repertoár a začal hrát skladby nové. Po roce od konzervatoře jsem zase začal mít chuť cvičit, hrát, ale také i komponovat. Začal jsem také mohutně pilovat tremolo, ve kterém jsem měl z dřívějška tak trochu rezervy a začal jsem jej šponovat do mnou dříve nedosažitelných rychlostí 600 bpm a více, tj. šestnáctiny při čtvrtkách 150 bpm.

Bylo to začátkem prosince 2016, kdy jsem přišel na hodinu, poslouchal svého studenta jak hraje a po chvíli jsem vzal kytaru, abych demonstroval svoji představu hry dané pasáže.  Co se ale nestalo, nebyl jsem schopen strefit se pravou rukou strun a v pravém předloktí jsem ucítil obrovské napětí při pokusu cokoli zahrát. Po několika vteřinách jsem přece jen byl schopen pasáž zahrát, ale v mozku mi zůstala zhoubná myšlenka, že se něco dějje.

Po vyučování jsem šel rovnou do zkušebny a začal cvičit. Ruce jsem měl prapodivně ztuhlé a dělalo mi problémy jakkoli zrychlit. Po nějaké chvíli se mi začalo dařit lépe a já docela uklidněn šel domů, ale ta myšlenka, že není všechno zcela v pořádku, ve mě zůstávala...


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Přísloví pro každý den

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Přísloví pro každý den

Bez práce nejsou koláče

Že bez práce nejsou koláče je myslím dobře známo snad každému. Je však v tomto přísloví schováno ještě něco dalšího?

Kiksylend

Kapelní novinky, nové písně a nahrávky, aktualizace a mnoho dalšího. Sledujte na www.kiksylend.cz

Přísloví pro každý den

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Čím výše vystoupíš, tím máš větší rozhled

Jak je to možná s rozhledem? Co byste mysleli, že je dobré míti, abyste viděli opravdu dále? Třeba může pomoci dnešní krátké zamyšlení.

Tři roky s trumpetou

Již třetí pokračování o mé hře na trumpetu, nové poznatky, úsměvné příhody a také nějaké nahrávky

Nech žít, co miluješ

Je umění nechat žít projevem skutečné lásky? Nebo se má láska projevovat touhou po kontrole druhých? Krátké zamyšlení nad tím naleznete v tomto dnešním díle.

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?

Kriminální případ: Vražda Samanthy Walsh

První kriminální případ v mém podání. Jedná se o převyprávění případu z roku 2000, kdy se ztratila a později byla nalezena mrtvá třináctiletá Samantha Walsh. Originál a zdroj naleznete zde: https://canadiantruecrime.ca/episodes/120

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Zima v Moravském Krumlově, část III.

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Zima v Moravském Krumlově, část III.

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?