Kde je dar, tam je i dárce

Pro dnešek jsem vybral toto zajímavé přísloví. Na první pohled by se mohlo zdát poměrně jasné – kde je dar, tam musí být i dárce. To je logické, ale dá se to interpretovat mnoha způsoby. Pojďme se pokusit to rozklíčovat.

Obrázek zobrazující člověka, který obdržel obrovské dary jako Mercedes, vrtulník, hromadu zlata a peněz, ale bere je jako samozřejmost. Vytvořil Chat GPT

První význam by mohl spočívat v tom, že když dostaneme nějaký dárek, měli bychom přemýšlet, kolik práce a úsilí to dárce stálo. Když člověk dostane lízátko, možná to nevypadá na velkou práci. Ale co když je to vzácné lízátko, třeba z nějaké pouti, kde se dva lidé potkali? Pak to má úplně jiný význam. Takový dárce si zaslouží uznání a obdiv, už jen proto, že si vzpomněl.

Když bylo mé sestře čtrnáct, měla úraz na lyžích a operovali jí meniskus. Když se měla vrátit z nemocnice, chtěl jsem jí udělat radost. Vyrobil jsem jí domeček z krabiček od léků a vybarvil jsem trávník a zahrádku. Bylo mi devět, jí čtrnáct. Když jsem jí dárek předal, nezaregistrovala ho. Myslel jsem, že si s ním bude hrát, ale nestalo se. Ranilo mě to, protože jsem očekával větší uznání. Moje sestra tehdy jistě poděkovala, ale zapomněla na to, že kde je dar, tam je i dárce. Dnes už tak nějak tuším, proč že si asi čtrnáctiletá holka nechtěla hrát s papírovým domečkem. ;o)

Vzpomínám také na jinou situaci. Jel jsem s manželkou do Brna a ona mi ve vlaku říkala, že viděla krásné hodinky a náramek v klenotnictví. Tak jsem napsal své sestře a poprosil ji, aby je koupila. Sestra to pro mě udělala a hodinky s náramkem čekaly doma. Když jsme se s manželkou večer vrátili, byla překvapená a dostal jsem obdiv a uznání za to, že jsem ji poslouchal.

Toto přísloví nám tedy může i říkat, že je důležité i naslouchat a pozorovat věci kolem sebe. Nic se neděje samo od sebe. První věc je uznání za úsilí, a druhá, spojená s tím, je posilování vztahů mezi lidmi. Nejde o samotný dárek, ale o naslouchání, které posiluje vztahy.

Další význam přísloví by mohl být příčina a následek. Každý dar má svého dárce, nic se neděje bez příčiny. V morálním smyslu to znamená, že každý čin má svého aktéra, který by měl být za svůj čin zodpovědný. Otázka je, zda to tak vždy bývá.

Přísloví může mít i duchovní rozměr. Vše dobré pochází buď od Boha nebo od vyšší moci. Není špatné si uvědomit, že nejsme na světě náhodou. To, že máme kde bydlet, pracovat, dobré přátele nebo rodinu, nejsou samozřejmosti. Měli bychom za to být vděční.

Přísloví říká doslovně: kde je dar, tam je i dárce. Když jsme dostali nějaký dar, kdo nám ho dal? Kdo nám dal život, zdraví? To je otázka. I to je rozměr tohoto přísloví.

Napadá mě ještě jeden význam, možná trochu negativní. Když člověk přijme dárek, může se cítit zavázaný. Představte si kluka, který koupí holce drahý dárek, aby projevil náklonnost. Pokud holka nemá zájem, má dvě možnosti – buď dárek přijme, ale tím na sebe bere závazek, nebo odmítne. Přijetí daru může znamenat, že dárce očekává něco na oplátku. Je důležité zvážit, zda přijmout dárek od člověka, o kterého nemáme zájem, a tím se vystavit tlaku závazku.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Upovídaný podcast

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Dvakrát měř, jednou řež, aneb v podstatě, prostě, tedy a vlastně

Podívejme se na význam přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“. Kdy se unáhlené kroky ukazují jako chyby? Proč je někdy lepší chvíli přemýšlet, než jednat?

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

K pramenům řeky Rokytné III.

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

K pramenům řeky Rokytné III.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?