Recenze BlindShell Classic 2
Recenze českého mobilního telefonu pro nevidomé a zrakově postižené
Prvotní seznámení
Po delší době rozmýšlení, jsem se rozhodnul, že napíšu recenzi českého mobilního telefonu BlindShell Classic 2. Je to již dva roky starý přístroj s dnes již slabšími parametry, ale důvody pro sepsání jsem našel.
Kdybych recenzi psal před dvěma lety, kdy byl přístroj aktuální, jednal bych nejspíše v afektu, protože po přechodu z Nokie E52, jsem byl velmi rozčarován. BlindShell v té době neměl ani aplikaci pro nahrávání videa, neměl správce souborů, vyhledávání bylo v podstatě nefunkční, nebyla zde podcastová aplikace a mnoho a mnoho dalších věcí, které byly na Nokii samozřejmostí, zde prostě nebyly, nebo byly velmi primitivní.
Koncepce
Velmi lákavé bylo ovšem prohlášení společnosti BlindShell, že přístroj bude doživotně aktualizován zdarma, což platí i pro aplikace, které postupně přibývaly.
Ovládání
Přístroj má klasickou hmatnou klávesnici, což jej automaticky řadí na první místo mezi telefony pro nevidomé. Telefony Apple i telefony s Androidem mají již také velmi propracované ovládání, ale hmatnou klávesnici nahradit nelze.
Pro vstup a pohyb v menu slouží klávesy se šipkami nahoru a dolů, pro příjem a zavěšení hovorů slouží zelené tlačítko vlevo a červené vpravo. Horní levé slouží pro stavové informace, jako jsou oznámení, stav baterie, wi-fi, bluetooth a volba profilů. Pravé horní má různé funkce v závislosti na aplikaci, se kterou se zrovna pracuje. Dále je zde 12 klasických tlačítek numerického bloku. Na levém boku přístroje jsou pak dvě tlačítka hlasitosti a na pravém boku tlačítko pro oblíbené aplikace a současně je to také tlačítko pro ovládání hlasem. Na zadní straně přístroje je ještě tzv. SOS tlačítko.
Technické parametry
• Rozměry: 135,2 x 54,6 x 16,7 mm
• Hmotnost: 100 g (telefon), 49 g (baterie)
• Displej: 2,83" (480 x 640)
• Paměť (RAM): 2 GB
• Vnitřní paměť: 16 GB
• Externí úložiště: paměťová karta micro SD až 128 GB (FAT32)
• Fotoaparát: 13 MPx
• SIM karta: duální micro-SIM
• Baterie: 3000 mAh
• Hlasitý reproduktor: 1.5 W
• Mikrofon: 1,5 Mbit/s: Mikrofon: duální, redukce šumu
• 3,5 stereofonní audio konektor
• USB typu C
• Tlačítka: SOS, hlasitost, boční akční tlačítko
• Indikační LED dioda
• LED svítilna fotoaparátu
• LED svítilna
Senzory
• Magnetometr
• Barometr
• Akcelerometr
• Gyroskop
• Snímač přiblížení
Aplikace
Důvod proč se mi postupně BlindShell začal líbit více a více, je velmi prostý. Aplikace začaly postupně přibývat a lidé ze společnosti reagovali a reagují na podněty nevidomých a reagovali také na podněty moje. A tak postupně přibyla podcastová aplikace, emailový klient může obsloužit libovolný počet účtů, objevila se i GPS lokace i aplikace pro navigaci, můžete si zahrát šachy a loni přibyl i správce souborů, který tak dovolil s mobilem opravdu vážněji pracovat. Hlasové ovládání a převod řeči na text byl v prvopočátku téměř nefunkční, ale postupně s aktualizacemi systému začal pracovat velmi spolehlivě. Takže aplikace můžete spouštět hlasem, ale můžete také namluvit poznámku nebo třeba SMS.
Asi nemá úplně cenu vypisovat všechny aplikace, vše najdete na webu výrobce, ale uvedu alespoň některé. V katalogu aplikací naleznete například: What's App, Facebook Messenger, Skype, Google Lookout, Internetové rádio, Počasí, Shazam, Youtube, Rozpoznávač barev, Senzor světla, QR i NFC rozpoznávač objektů a mnoho dalších aplikací.
Výběr je už dosti pestrý a přestože BlindShell trpí menšími chybičkami, vůbec bych se jimi nyní nezaobíral, mobil je dle mého názoru a mých zkušeností neocenitelnou pomůckou nevidomých.
- Následující článek: Jak programuje nevidomý
- Všechny články rubriky
Napište komentář
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 3
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 2
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 1
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vražda rodiny Johnson-Bentley
V srpnu 1982 se šest členů jedné rodiny vydalo na dvoutýdenní kempování na odlehlé místo ve Wells Parku v Britské Kolumbii. O měsíc později byly…
Čtyři roky s trumpetou, část 2
Výroční epizoda o mém životě s trumpetou, tentokráte již čtvrté pokračování. Dva díly shrnující rok 2023, oba napěchovány hudbou Kiksylendu a hudbou…
Výlet do neznáma
Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.
Podzim
Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.
Třešně a led
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.
Světem vcelku
Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.
Změna
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.
Čumísek
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.
Takový jako tento
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.
Služby zdarma
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.
Málem omylem
Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.
Tak dávno
Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.
Komentáře: 0