Recenze: Koncert kapely Kamelot

Kamelot zavítal do Moravského Krumlova v úterý 30. 4. 2024 a odehrál své vystoupení od 20:00 hodin v rámci akce Čarodějnice na Zámku. Odpolední program se celý odehrál na hlavním nádvoří, koncert samotný pak v prostorách nádvoří arkádového.

Kapela Kamelot v prostoru arkádového nádvoří na zámku v Moravském Krumlově. Foto: Petra Sklenská

Přemýšlel jsem, jakými slovy bych měl představit kapelu Kamelot, jaká adjektiva a výčty všeho možného do tohoto textu zařadit, ale bylo by to jen kopírování slov z jednoho místa na jiné. Kapelu Kamelot prostě není nutno představovat.

Ačkoli nepatřím k čelním představitelům folku a country a čekal jsem spíše na písně, které znám, koncert jsem si nechtěl nechat ujít. Hlas Romana Horkého je totiž zcela nezaměnitelný a neznat jej může pouze ten, kdo chodí s klapkami na uších. Když se rozdávala hlasová podmanivost, tak Roman Horký zřejmě buď předbíhal, nebo si v přestrojení přišel pro příděl navíc. Tak či tak, v tomto ohledu jsem nebyl zklamán.

Začátek vystoupení se trochu nevyvedl, když po třech písních a apelu na zvukaře stále nefungoval odposlech pro zpěv. Roman Horký tak přenesl tyto nešťastné emoce i ven k posluchačům a trvalo tak nějakou dobu, než se tyto vlivy vyrušily. Vzhledem k tomu, že vnímám vše pouze sluchem, přikládám této drobnosti možná větší význam, než jaký skutečně měla.

Vystoupení by se dalo rozdělit na dvě poloviny, jejichž předělem byla píseň Honolulu (Duhová cesta, 1994). V první polovině kapela nabídla ještě poměrně nové písně, jako jsou Země tvých dlaní (2018), Zlato (Spasitel, 2022), Zaprášené diamanty (2023), ale také písně již prověřené časem, jako jsou Když vlaky jedou (Paměť slonů, 2001) a Kavčice (Babí léto, 2015), píseň, která byla původně nahrána jako duet s Petrem Bendem a která vnesla do vystoupení první větší nával emocí.

Druhá polovina pak byla odstartována již výše zmíněnou písní Honolulu, bez které si nedovedu koncert Kamelotu vůbec představit. O to víc mě překvapilo, že ji kapela na nějaký čas měla zcela vyřazenou z koncertního playlistu. To je ovšem asi tak něco, jako kdyby Rolling Stones na koncertě nezahráli Satisfaction. Honolulu tak jasně v podání Viktora Porkristla zazářila a vystoupení pak už jen gradovalo. U písně Segen Gottes (Babí léto, 2015) ukápla i první slza. Postupně jsem se pak dočkal všech písní, na které jsem čekal, tedy Paměť slonů (2001), Země antilop (1998) a Pozor tunel (Duhová cesta, 1994). Jako přídavky zazněly ještě dvě obligátní písně, a to Zachraňte koně (1990) a Čas rozchodů (Vzpomínka na kamaráda, 2000). Kamelot tak tradičně zahrál průřezem písně let 1990 - 2023.

O podmanivém hlasu Romana Horkého a mistrně zvládnutém projevu celé kapely (Viktor Porkristl - doprovodná kytara, David Stárek - baskytara, Vladimír Třebický - bicí a perkuse), se netřeba zmiňovat, na to jsme u Kamelotu zvyklí. U novějších písní, které dobře neznám, jsem však z pozice, kde jsem seděl, nerozuměl vždy slovům zcela, což je škoda. Sám Roman Horký říkává, že slova jsou u písní důležitá z osmdesáti procent. Stejné je to tedy i s jejich srozumitelností. Nejsem si však tedy úplně jist, zda to nebylo pouze právě tím, kde jsem seděl, nastavením zvuku či spíše samotnou aranží.

Na závěr nutno říci, že koncert Kamelotu postupně gradoval a byl více než krásným zážitkem. Kouzlo arkádového nádvoří moravskokrumlovského zámku a písně Kamelotu společně s asi stovkou posluchačů pak vytvořili zcela výjimečnou atmosféru.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Fokální dystonie

Další epizody
Fokální dystonie

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2022 obecně

Parafráze předchozí epizody, shrnutí metody Davida Leisnera a ukázky z jeho lekce. Seznámení s metodami Akiko Trush, Nory Krohn a Apostolose Paraskevase.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Zima v Moravském Krumlově, část I.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v první polovině roku 2022

Další pokračování seriálu o fokální dystonii. Metoda Davida Leisnera a jeho zapojení velkých svalů při hře na kytaru. Metoda Akiko Trush a její pozorování vlastních svalů při pohybu rukou. Dystonická aktivace a dystonická křeč.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě ve 2. polovině roku 2021

Další pokračování cesty k nápravě, tzv. Period of Recovery, tentokráte popisující události druhé poloviny roku 2021. Jedna nahrávka z tohoto období a první kontakt s Davidem Leisnerem

Zima v Moravském Krumlově, část I.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2021

Další díl ze seriálu o fokální dystonii, tentokráte první díl o cestě k nápravě a o změně přístupu k této poruše, způsobené nevhodným dlouhodobým cvičením

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2019-2021 - Od pěti k nule

Další události vedoucí až k nemožnosti používat pravou ruku při jakýchkoli činnostech

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2018/2019

Další pokračování ze seriálu o fokální dystonii z doby, kdy porucha začala ovlivňovat celý můj život. Blessing in disguise - něco o angličtině, o programování a také poslední nahrávka z vystoupení s klasickou kytarou

Fokální dystonie, část 10: Non-artificiální období v letech 2015/18, Coming out

Další pokračování seriálu o fokální dystonii, tentokráte zahrnující období mezi lety 2015-2018

Fokální dystonie, část 9: Artificiální období v letech 2014-2015

Závěr studia na konzervatoři, vzpomínky, neklamné průvodní znaky fokální dystonie + nahrávky Cavatiny Stanley Meyerse a Garyoven Maura Giulianiho

Fokální dystonie, část 8: Artificiální období v letech 2012-2013

Završení maturitního ročníku, vzpomínky a první projevy fokální dystonie. Nahrávky Tarantelly J. K. Mertze a Simplicitas Jiřího Jirmala

Fokální dystonie, část 7: Artificiální období v letech 2012-2013

Pokračování povídání o mojí kytarové cestě, tentokráte popisující můj maturitní rok a další události s tím spojené. Jako vždy také i tentokrát připojuji své kytarové nahrávky.