Chytrému napověz, hloupého kopni

Kdo je chytrý a kdo je hloupý? Lze to přesně určit? Není to tak, že v každém z nás je od každého něco?

Chytrému napověz, hloupého kopni. Postava s brýlemi je vedena jemnou rukou, zatímco zmatená postava dostává humorný kopanec. Vytvořil Chat GPT.

Když slyším toto přísloví, vždy se mi vybaví příhoda, která už bude stará téměř třicet let. V době, kdy jsem byl v deváté třídě a připravoval jsem se na přijímací zkoušky, byl jsem u tabule zkoušen z češtiny a dělal jsem rozbor věty. Stálo tam něco ve smyslu, že někdo začal sbírat známky, a já, kromě různých jiných jazykových jevů, měl také určit, do jaké slovesné třídy patří a podle jakého vzoru je slovo "začal".
Převedl jsem sloveso do třetí osoby přítomného času a správně určil, že se jedná o druhou slovesnou třídu, ale když jsem měl určit vzor, řekl jsem, že to bude podle vzoru "tiskne". Celá třída se začala smát, což mě rozhodilo a znejistilo. Připomínám jen, že vzory druhé slovesné třídy jsou "tiskne", "mine" a "začne", ale smích mě znejistil, zapochyboval jsem, jestli se vůbec jedná o druhou slovesnou třídu. Po kratším přemýšlení jsem zhodnotil, že se určitě jedná o druhou slovesnou třídu a jako vzor jsem určil slovo "mine". Smích byl však ještě větší.
Vzpomínám si dodnes, že mi češtinářka řekla, abych si přešlápl, že si asi stojím na vedení. Nebyl jsem schopen říct to třetí slovo, protože jsem si říkal, když jedno nebude správně, druhé nebude správně, tak určitě ani to třetí nebude správně, že? Češtinářka pak řekla: "Chytrému napověz…" Nakonec jsem řekl slovo "začne", ale bylo na mě vidět, že sám tomu vůbec nevěřím.
Vůbec jsem si neuvědomil, že slovo z věty je samo o sobě vzorem. Tímto příslovím "chytrému napověz, hloupého kopni" mi tehdy chtěla češtinářka taktně naznačit, že mi to v dané chvíli úplně bystře nepálilo.
Říká se, že nejhorší je srážka s hloupostí, nebo s hlupákem, a nebo ještě hůř s několika hlupáky najednou. Ovšem, kdo je to vlastně "hlupák"? Existuje nějaká přesná definice? Snad by se dalo říci, že hloupý člověk má problémy s pochopením složitějších konceptů, nebo se jen těžko adaptuje na nové situace. Snad by se dalo říct, že hloupý člověk těžko přijímá nové informace a nechce se učit z vlastních chyb.
Možná bychom u hloupého člověka mohli najít tendenci uvažovat příliš jednoduše, držet se omezených názorů nebo neschopnost změnit vlastní pohled na svět. Hloupý člověk může mít problémy s vyhodnocováním reakcí a emocí ostatních lidí.
U chytrého člověka bychom pak mohli pozorovat pravý opak všech těchto zmíněných vlastností. Přesto však přesná definice chytrého a hloupého člověka neexistuje a hloupý nebo chytrý člověk vzniká pouze v naší hlavě, je výsledkem našeho myšlení. A tak je docela možné, že člověk, o kterém si myslíme, že je hloupý, si to stejné může myslet o nás.
Kde je pravda, tomu se nelze přesně dobrat. Buďme tedy opatrní někoho označit za hlupáka, protože výše zmíněné vlastnosti se dost možná mohou někdy týkat nás všech.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Chytrému napověz, hloupého kopni

Kdo je chytrý a kdo je hloupý? Lze to přesně určit? Není to tak, že v každém z nás je od každého něco?

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Podzim v Moravském Krumlově, část II.

Dvakrát měř, jednou řež, aneb v podstatě, prostě, tedy a vlastně

Podívejme se na význam přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“. Kdy se unáhlené kroky ukazují jako chyby? Proč je někdy lepší chvíli přemýšlet, než jednat?

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Podzim v Moravském Krumlově, část II.

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Dobrý nápad chodívá málokdy sám

Pocházejí veliké myšlenky jen od velikých lidí, nebo jsou veliké myšlenky vždy jen fúzí myšlenek lidí předešlých?

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím