Dvakrát měř, jednou řež, aneb v podstatě, prostě, tedy a vlastně

Podívejme se na význam přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“. Kdy se unáhlené kroky ukazují jako chyby? Proč je někdy lepší chvíli přemýšlet, než jednat?

Truhlář je obklopen hromadou dřev, všechny špatně uříznuté, a stále se diví, proč žádné z nich nesedí. Vytvořil Chat GPT

Toto přísloví jsem pro dnešek vybral nenáhodou. Mám s ním v poslední době velké zkušenosti a tak se o nich pokusím s vámi podělit.
Před velkými prázdninami na konci června 2024 jsem se rozhodl, že udělám další kriminální epizodu na svém Upovídaném podcastu. A tak jsem ji zveřejnil – byla celkem třídilná, poměrně dlouhá a obsáhlá – a z nějakého důvodu ji začalo poslouchat větší množství lidí. Počty zhlédnutí u jednotlivých epizod se do té doby pohybovaly v jednotkách nebo desítkách, ale najednou to byly stovky a tisíce. Přesně nerozumím, proč a jak se to stalo, ale například epizodu, kterou jsem zveřejnil na podzim 2022, poslouchalo do té doby jen devět posluchačů a najednou to šlo do tisíců.
Tak se také stalo, že jsem začal dostávat větší zpětnou vazbu. Lidé psali do komentářů, že by se to teoreticky snad nějak dalo poslouchat, že je to snad zajímavé, ale v podstatě – to slovo říkám schválně – se to poslouchat nedá vůbec, protože jsem neustále opakoval ty filler words, jako jsou „v podstatě“, „prostě“, „tedy“ a „vlastně“ a také mé nezbytné „ee“. Neváhal jsem a tu konkrétní epizodu, což byla vražda Samanthy Walsh, jsem si poslechl. Já jsem ji nikdy předtím neslyšel – jen jsem ji natočil a zveřejnil.
V průběhu poslechu jsem tedy musel dát za pravdu všem těm negativním komentářům, které vlastně nebyly negativní, ale byly pravdivé, a musel jsem uznat, že měli jasně pravdu. Epizodu jsem vůbec nedokázal poslouchat – vydržel jsem to, nevím, asi pět minut – a uznal jsem, že takhle to asi nepůjde.
Když jsem před více než čtyřmi lety začal vyrábět podcasty, měl jsem k tomu dva hlavní důvody. Ten jeden byl čistě technický – chtěl jsem se více naučit pracovat se zvukem, chtěl jsem si všechny jingly vyrábět sám a také jsem si chtěl všechno naprogramovat sám, od uložení do databáze až po zveřejnění a předání RSS zdrojů všem velkým hráčům, jako jsou Apple, Google, Amazon a Spotify. Tomu jsem věnoval jednoznačně nejvíce času a myslím, že to se mi snad celkem povedlo.
Ale druhý důvod, proč jsem to začal dělat, byl, že jsem se chtěl naučit lépe mluvit. Dobře jsem věděl, že když mluvím před větší skupinou lidí – což dělám dost často ve své práci – tak se zadrhávám a používám všechny ty filler words, jak jsem je tady zmínil, a tak jsem na tom chtěl zapracovat. Avšak za čtyři roky se to vůbec neposunulo, a to z jednoho prostého důvodu – vůbec jsem neměl zpětnou vazbu. Ani od ostatních, ani já sám k sobě jsem nebyl kritický, protože jsem si svůj vlastní obsah vůbec neposlouchal.
Myslím, že kdyby mi někdo dal za trest vyposlechnout několik mých epizod, získal bych tu zpětnou vazbu okamžitě. Slovy tohoto dnešního přísloví jsem při výrobě svých epizod vlastně vůbec neměřil, ale jen řezal.
Asi by bylo dobré, kdyby si řemeslník důkladně změřil velikost okna, aby se při montáži síťky na HMIS nedivil, že mu nesedí. Asi kdyby lépe měřil, Thomas Austin by v roce 1859 do Austrálie nepřivezl králíky, kteří jsou tam dodnes přemnožení. Než investujeme velkou spoustu peněz například do fotovoltaiky nebo tepelných čerpadel, možná by bylo dobré zjistit, jestli vůbec a kdy dojde k nějaké návratnosti. Obecně, než koupíme cokoliv nového, je dobré zamyslet se nad tím, jestli to opravdu potřebujeme, zda využijeme funkce, které nám to nabízí.
Toto přísloví také může říkat, že jednat impulzivně bez sebereflexe se nemusí vždy vyplatit. Asi by bylo dobré vyvarovat se unáhlených rozhodnutí; obecně bychom měli být při hodnocení ostatních velmi opatrní.
Toto přísloví zní tedy velmi moudře – snad by se dalo říct, že kdybychom se jím řídili, podařilo by se nám v životě vše hned napoprvé, ovšem toto přísloví se často říká až poté, když se něco nepovede. My přece dobře víme, že chybami se člověk učí a spoustu věcí v našich životech nelze dělat bez chyb. Například člověk se nenaučí chodit, aniž by předtím tisíckrát nezpadl. Nenaučí se mluvit, aniž by se předtím tisíckrát nepřebreptnul. Nenaučí se psát jen tak a číst už vůbec ne tak rychle.
Celý náš život je tedy lemován velkým množstvím chyb, což je přirozené, ale podle mého názoru toto přísloví nám má říci, že pokud jednu chybu opakujeme neustále, mohli bychom se nad sebou možná zamyslet. Přeji vám tedy, abyste našli rozumnou rovnováhu mezi měřením a řezáním.


Důležité odkazy

Odkaz na Upovídaný podcast: Upovídaný podcast: Upovídaný podcast

Odkaz na Kriminální podcast: Kriminální podcast

Odkaz na podcast o přísloví: Dvakrát měř, jednou řež

Odkaz na původní epizodu vraždy Samanthy Walsh: Vražda Samanthy Walsh

Odkaz na přepracovanou epizodu vraždy Samanthy Walsh: Vražda Samanthy Walsh

 


Komentáře: 0
Napište komentář

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále…

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?

Foto z koncertů skupiny NAŠKRK, část I.

Galerie mých fotografií z koncertu skupiny NAŠKRK pořízené 15. 11. 2002. Foto: Roman Vokurek

Foto z koncertů skupiny NAŠKRK, část II.

Galerie mých fotografií z koncertu skupiny NAŠKRK v sále hotelu v Moravském Krumlově pořízené 7. března 2003. Foto: Roman Vokurek

Mariánská kaple v zimě

Fotky z lokality zvané jako Mariánská studánka mezi obcemi Moravský Krumlov a Rokytná, tentokráte pod sněhovou pokrývkou. Fotky pořízeny 10. 12. 2023…

Podzim v Moravském Krumlově, část II.

Výběr podzimních fotografií z Moravského Krumlova. Snímky pořízeny 12. 11. 2023. Foto: Petra

Zima v Moravském Krumlově, část II.

Výběr zimních fotografií z Moravského Krumlova. Snímky pořízeny 2. 12. 2023. Foto: Petra

K pramenům řeky Rokytné II.

Druhá výprava k pramenům posvátné řeky Rokytné tentokráte vedoucí z Moravského Krumlova do Tulešic. Průzkum proveden 19. 5. 2023. Autorem fotografií…

K pramenům řeky Rokytné III.

Třetí výprava k pramenům posvátné řeky Rokytné tentokráte vedoucí z Tulešic do Tavíkovic. Průzkum neprobádanou, neprostupnou, nedotčenou, divokou,…

K pramenům řeky Rokytné I.

Výprava k pramenům řeky Rokytné, část první od soutoku s Jihlavou v Ivančicích do Moravského Krumlova. Průzkum proveden 22. 4. 2022. Autorem…

Výstup na Velký Lopeník

Druhá hřebenová výprava v nejkrásnějších horách světa, tedy v Bílých Karpatech, tentokráte zasvěcena dobytí Velkého Lopeníku (911 mnm). Výstup po…

Jaro v Moravském Krumlově, část II.

Jarní galerie pořízená z moravskokrumlovského zámeckého parku 5. 5. 2024. Foto: Petra

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Upovídaný podcast

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Ježek sám sobě kadeřav

Přestože ježek kadeřemi neoplývá, občas se s nimi chlubí. Znáte nějakého takového?

Podcast Přísloví pro každý den

Další epizody
Přísloví pro každý den

Špatný vozka, který neumí obrátit

Podívejme se na význam přísloví „Špatný vozka, který neumí obrátit“. Kdy selhání spočívá v nedostatku schopností a správného rozhodování, nikoli v samotném nástroji? Proč se může zdát, že i ty nejlepší prostředky selžou, když je ovládá špatný řidič? Probereme, jak osobní dovednosti a správné vedení mohou rozhodnout o úspěchu – a kdy selhává i ten nejkvalitnější prostředek.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Zima v Moravském Krumlově, část III.

Chytrému napověz, hloupého kopni

Kdo je chytrý a kdo je hloupý? Lze to přesně určit? Není to tak, že v každém z nás je od každého něco?

Dvakrát měř, jednou řež, aneb v podstatě, prostě, tedy a vlastně

Podívejme se na význam přísloví „Dvakrát měř, jednou řež“. Kdy se unáhlené kroky ukazují jako chyby? Proč je někdy lepší chvíli přemýšlet, než jednat?

Zima v Moravském Krumlově, část III.

Kráva zajíce nedohoní

Dnešní přísloví pojednává o realistických očekáváních a limitech schopností a o důležitosti přizpůsobení nároků reálným možnostem.

Kde je dar, tam je i dárce

Že dar musí mít svého dárce je jasné, ale přemýšleli jste někdy, co všechno by se mohlo ještě pod těmito slovy skrývat? Nabízím zde svoji krátkou úvahu.

Důvěřuj, ale prověřuj

Je vůbec možné důvěřovat a prověřovat zároveň? Nejedná se spíše o protimluv? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Drzé čelo lepší než poplužní dvůr

Co je vlastně drzé čelo a co přesně poplužní dvůr? A proč by mělo býti lepší? Málo známé přísloví ovšem opět velmi aktuální

Jak se do lesa volá, tak se z něho ozývá

Krátké zamyšlení o aplikaci přísloví v každodenním životě a také o tom, jak může sloužit jako cenná životní moudrost.

Devatero řemesel, desátá bída

Jestliže desátá by měla být bída, pak je lépe devatero řemesel nezkoušet, ale co když desátý by mohl být ten pravý poklad? Kdo to ví? Krátké zamyšlení nad známým příslovím

Jedna vlaštovka jaro nedělá

Že jedna vlaštovka jaro nedělá sice víme, ale proč vlastně? Drobné zamyšlení nad známým příslovím