Fokální dystonie, část 3: Změna paradigmatu a diagnóza

Další pokračování ze seriálu článků o fokální dystonii tentokráte věnující se událostem let 2017 a 2018

Podzim v Moravském Krumlově

Uběhl tedy měsíc a já s nadějí vzal kytaru do ruky. Ten pocit se dá jen těžko popsat. Je takový, že vše musí fungovat. Při běžných činnostech je vše v pořádku. V hlavě jasně cítíte, že není nikde problém. Jenže při pokusu hrát se opět prostředník schovává do dlaně a já vím, že peklo může být opravdu blízko.

Pomalu se tedy smiřuji, že nebudu hrát prostředníkem. Bůh ví tedy čím to vlastně je, ale když mohu hrát ostatními prsty, tak to přece není vlastně tak špatné. Sáhl jsem pro baskytaru a zkoušel na ni hrát a bylo to fajn. Slapovat jsem mohl dokonce i prostředníkem, tam to nevadilo, jen jsem s ním nemohl drnkat. Hrál jsem prostě ukazovákem a prsteníkem a hra trsátkem fungovala také na sto procent. Tak jsem se malinko uklidnil a začal přeskupovat myšlenky. Na klasickou kytaru to už stačit asi nebude, ale na baskytaru a na elektrickou kytaru jsem mohl hrát bez omezení, takže jsem vrhnul svoje síly tam. Mnohokrát již dříve jsem musel měnit svoje plány a tahle změna mi zase tak zásadní nepřišla.

To byl tedy srpen 2017 a já doufal, že se postupně snad všecko srovná. Nový školní rok jsem tedy začal docela pozitivně. Měl jsem tehdy čtyři absolventy a připravil pro ně repertoár. Nacvičil jsem skladby s novými prstoklady bez prostředníku, který zůstával schován ve dlani. Chvíli se zdálo být vše dobré, ale už během září jsem si všimnul, že ruka zlobí, to se totiž začal schovávat do dlaně i prsteník a zůstával postupně také úplně znehybněn. Postupně jsem tak byl donucen hrát jen palcem, ukazovákem a malíkem. V této době jsem byl donucen začít hrát jen trsátkem, se kterým jsem pracoval bez potíží, společně s malíkem. To už byla situace, které si už moji žáci všimli a já jen těžko vysvětloval svoje potíže.

Navštívil jsem tehdy na podzim neurologii u sv. Anny, kde mě prohlédla paní doktorka a já jí vysvětlil, co se mi to vlastně přihodilo. Tentokráte jsem byl už správně. Na ortopedii mi neřekli ještě nic, tady ale už měli zcela jasnou představu. Došli jsme k tomu, že problém je zcela specifický a obtíže nastávají jen v případě, dám-li ruku do dané pozice vůči kytaře. Paní doktorka kontaktovala svoji zkušenější kolegyni a ta potvrdila její diagnózu.

V únoru 2018 jsem šel na neurologii ke sv. Anně ještě jednou a tam jsem konečně uslyšel, že trpím specifickou poruchou hybnosti tzv. fokální dystonií, která se dost často objevuje u hudebníků. Nese také přímo toto pojmenování, tedy fokální dystonie hudebníků. Totiž dystonií je celá řada.

Resumé bylo tehdy takové, že jediná lékařská pomoc existuje v podobě botulotoxinových injekcí, ale že výsledky vlastně nejsou příliš veliké, nemám tedy očekávat nic převratného. Dystonie prostě znamenává konec aktivní hry hudebníků.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Fokální dystonie

Další epizody
Fokální dystonie

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2022 obecně

Parafráze předchozí epizody, shrnutí metody Davida Leisnera a ukázky z jeho lekce. Seznámení s metodami Akiko Trush, Nory Krohn a Apostolose Paraskevase.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Zima v Moravském Krumlově, část I.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v první polovině roku 2022

Další pokračování seriálu o fokální dystonii. Metoda Davida Leisnera a jeho zapojení velkých svalů při hře na kytaru. Metoda Akiko Trush a její pozorování vlastních svalů při pohybu rukou. Dystonická aktivace a dystonická křeč.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě ve 2. polovině roku 2021

Další pokračování cesty k nápravě, tzv. Period of Recovery, tentokráte popisující události druhé poloviny roku 2021. Jedna nahrávka z tohoto období a první kontakt s Davidem Leisnerem

Zima v Moravském Krumlově, část I.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2021

Další díl ze seriálu o fokální dystonii, tentokráte první díl o cestě k nápravě a o změně přístupu k této poruše, způsobené nevhodným dlouhodobým cvičením

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2019-2021 - Od pěti k nule

Další události vedoucí až k nemožnosti používat pravou ruku při jakýchkoli činnostech

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2018/2019

Další pokračování ze seriálu o fokální dystonii z doby, kdy porucha začala ovlivňovat celý můj život. Blessing in disguise - něco o angličtině, o programování a také poslední nahrávka z vystoupení s klasickou kytarou

Fokální dystonie, část 10: Non-artificiální období v letech 2015/18, Coming out

Další pokračování seriálu o fokální dystonii, tentokráte zahrnující období mezi lety 2015-2018

Fokální dystonie, část 9: Artificiální období v letech 2014-2015

Závěr studia na konzervatoři, vzpomínky, neklamné průvodní znaky fokální dystonie + nahrávky Cavatiny Stanley Meyerse a Garyoven Maura Giulianiho

Fokální dystonie, část 8: Artificiální období v letech 2012-2013

Završení maturitního ročníku, vzpomínky a první projevy fokální dystonie. Nahrávky Tarantelly J. K. Mertze a Simplicitas Jiřího Jirmala

Fokální dystonie, část 7: Artificiální období v letech 2012-2013

Pokračování povídání o mojí kytarové cestě, tentokráte popisující můj maturitní rok a další události s tím spojené. Jako vždy také i tentokrát připojuji své kytarové nahrávky.