Ohlédnutí: Tři sestry v Moravském Krumlově

Již tradičně zahrála kapela Tři sestry na závěr prázdnin v Moravském Krumlově, a to na zámeckém nádvoří. Koncert se konal v sobotu 31. 8. 2024 od 21:00 hodin. Foto a video: Petra Sklenská

Tři sestry na nádvoří zámku v Moravském Krumlově. Foto: Petra Sklenská

Já nemám peníze, a proto holky nelákám

Když jsem pátral po tom, kdy má přesně začít koncert Tří sester, zjistil jsem, že to má být od 21:00 do 23:00 hodin. Bral jsem konec vystoupení jen jaksi orientačně, nechtělo se mi věřit, že by tu legendy s námi vydržely tak dlouho. Měl jsem se však hluboce mýlit, koncert skončil opravdu přesně v jedenáct tradičně Modlitbou pro partu (Lihová škola umění aneb Válka s loky, 2003), po dvou hodinách nekonečné punkové jízdy. Ale pěkně od začátku. Kapela začala otvírákem Ztráta imunity (Na Kovárně to je nářez, 1990). Mnohokrát jsem přemýšlel, jak dlouho se dá punk v syrové podobě vlastně hrát. Pět, deset, patnáct let? Je možné se čelem postavit k publiku s textem starým skoro čtyřicet let a zpívat jej stále ve stejném duchu? Vím, že u Tří sester to tak je, ale nepřestávám se tomu divit. Popravdě, kouknu-li se na nějaké svoje starší punkové texty z doby před dvaceti lety, dělá mi problémy dočíst sloky do konce. To stejné pociťuji, když pročítám texty Tří sester. Jsou to texty zaprášené prachem starých časů patřící do jiné doby, do jiného století. Přesto je však jakési kouzlo oživuje. Je to vlastně velmi jednoduché, autor musí svým textům věřit, aby je mohl zpívat, tak jak je zpívá Lou Fanánek potažmo Tři sestry jako celek. Po přečtení knihy Tak to bylo, tak to je, nepochybuji o tom, že spoustu věcí dělal Fanánek prostě jen proto, aby provokoval. Jeho projev je však uzemňující. Jsem přesvědčen, že Fanánek za tisíc let vstanuvší z hrobu se bude zajímat pouze o to, kde má panáka a pivo a zdali je svatá Petra prsatá. Názvy alb a písní jsou samy o sobě velmi výmluvné. Následovaly Ta naše rytmika (Alkáč je největší kocour, aneb několik písní o lásce, 1991) a Alkohol je (Na eXX, 2005).

Tři sestry na nádvoří zámku v Moravském Krumlově. Foto: Petra Sklenská

Poprvé jsem začal zpívat při písni Pijánovka (Švédská trojka, 1993) a pak střídavě až do konce. Ono je to vlastně velmi snadné dostat davy do varu, když každá druhá píseň je jedním nebo druhým způsobem známý hit, no ne?

Zejtra se k nim rovnou dám

Když zazněly písně Homosexuál (Lihová škola umění aneb Válka s loky, 2003) a Kalhotky ze Lhotky (Líná hudba holý neštěstí, 2013), tak už jsem nebyl nestranným pozorovatelem, jak se mi to na takovýchto koncertech často stává, ale jen součástí zmanipulovaného davu. Bunda z koženky (Lihová škola umění) byla další takovou písní.

Nemá samozřejmě úplně smysl zmiňovat celý playlist, ten jednoduše obsahoval průřezem celou tvorbu Tří sester včetně písně Průša, patřící původně pod projekt Hagen Baden (Hagen Baden, 1992), nejvíce však byla zastoupena alba Lihová škola umění s písněmi Homosexuál, Bunda z koženky, Aida, Radostně a Válka s loky a album Hudba z marsu (1995) s písněmi O strašlivé vojně s Turkem, Konec Bulla Máchy, Šetři se chlapče, Hrábě a Dá dá dá. Zazněly samozřejmě i obligátní Sovy v mazutu (Na Kovárně to je nářez, 1990), Zelená (Alkáč je největší kocour, aneb několik písní o lásce), z novějších potom Jako Sahula (Lázničky, 2010), Svatá Petra (Fernet Underground, 2015), nebo Klakson (Sex drógy rokenról, 2021).

Jaký byl tedy koncert Tří sester? Slovy jiné kapely přišel ten, kdo přijít chtěl a kdo přišel ten neprohloupil. Znovu jsem se utvrdil v tom, že staré věci stále fungují, což potvrdila mimo jiné i moje manželka, kterou jsem popudil svými slovy, že to bylo dobrý, což mi nevěřícně vyčetla a prohlásila, že to bylo Boží. Tak tu máte potvrzení, které je definitivní a proti kterému se nedá nic říci. Pozdrav Třem sestrám a příště zase za rok.


Komentáře: 0
Napište komentář

Výlet do neznáma

Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.

Podzim

Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.

Třešně a led

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.

Světem vcelku

Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.

Změna

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.

Čumísek

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.

Takový jako tento

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.

Služby zdarma

Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Málem omylem

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.

Tak dávno

Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.

Video

Zbyněk Sklenský na vernisáži v Knížecím domě v Moravském Krumlově

Populární podcastové epizody

Všechny podcasty
Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 1

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. V první části nahrávka písně Figure

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Upovídaný podcast

Kiksylend na Portě

Jaké to bylo na letošní portě? Působení Kiksylendu na legendárním hudebním festivalu, nahrávky písní Kavárenský povaleč, Kateřina a MDŽ a dále kratičké představení celkového vítěze Porty.

Přání k Vánocům

Vánoční přání a nahrávka Chtíc, aby spal

Upovídaný podcast

Rozhovor s Michalem o Betwindu, část 2

Rozhovor s Michalem Králem o kapele Betwind jako pokračování mojí kytarové cesty. Ve druhé části píseň Ophelia

Vzpomínky nejen školní, část 1: Gymnázium

Úsměvné vzpomínky na léta nejen školní. Přeji příjemný poslech

Vzpomínky nejen školní, část 4: Gymnázium naposledy

Závěrečný díl školních vzpomínek

Vzpomínky nejen školní, část 2: Gymnázium podruhé

Další vzpomínky na školní léta z Gymnázia, tentokráte bude o našem dějepisáři a češtináři v jedné osobě. Přeji příjemný poslech!

Vzpomínky nejen školní, část 3: Gymnázium potřetí

Již třetí pokračování školních vzpomínek, tentokráte bude o panu řediteli a o gymnaziálním biologovi a chemikovi v jedné osobě. Přeji příjemný poslech

Bez peněz do hospody nelez

Pročpak asi není dobré jíti do hospody bez peněz? Přece tam jistě bude spousta lidí, kteří za vás rádi zaplatí, nebo ne?

jaký šel, takového potkal

Jak se dnešní přísloví odráží v našem životě a jak naše chování a postoje ovlivňují lidi, které potkáváme?

Podcast Fokální dystonie

Další epizody
Fokální dystonie

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2022 obecně

Parafráze předchozí epizody, shrnutí metody Davida Leisnera a ukázky z jeho lekce. Seznámení s metodami Akiko Trush, Nory Krohn a Apostolose Paraskevase.

Zbyněk Sklenský

Zbyněk Sklenský

Hřebenová túra v Bílých Karpatech

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v první polovině roku 2022

Další pokračování seriálu o fokální dystonii. Metoda Davida Leisnera a jeho zapojení velkých svalů při hře na kytaru. Metoda Akiko Trush a její pozorování vlastních svalů při pohybu rukou. Dystonická aktivace a dystonická křeč.

Fokální dystonie: O cestě k nápravě ve 2. polovině roku 2021

Další pokračování cesty k nápravě, tzv. Period of Recovery, tentokráte popisující události druhé poloviny roku 2021. Jedna nahrávka z tohoto období a první kontakt s Davidem Leisnerem

Hřebenová túra v Bílých Karpatech

Fokální dystonie: O cestě k nápravě v roce 2021

Další díl ze seriálu o fokální dystonii, tentokráte první díl o cestě k nápravě a o změně přístupu k této poruše, způsobené nevhodným dlouhodobým cvičením

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2019-2021 - Od pěti k nule

Další události vedoucí až k nemožnosti používat pravou ruku při jakýchkoli činnostech

Fokální dystonie: Non-artificiální období v letech 2018/2019

Další pokračování ze seriálu o fokální dystonii z doby, kdy porucha začala ovlivňovat celý můj život. Blessing in disguise - něco o angličtině, o programování a také poslední nahrávka z vystoupení s klasickou kytarou

Fokální dystonie, část 10: Non-artificiální období v letech 2015/18, Coming out

Další pokračování seriálu o fokální dystonii, tentokráte zahrnující období mezi lety 2015-2018

Fokální dystonie, část 9: Artificiální období v letech 2014-2015

Závěr studia na konzervatoři, vzpomínky, neklamné průvodní znaky fokální dystonie + nahrávky Cavatiny Stanley Meyerse a Garyoven Maura Giulianiho

Fokální dystonie, část 8: Artificiální období v letech 2012-2013

Završení maturitního ročníku, vzpomínky a první projevy fokální dystonie. Nahrávky Tarantelly J. K. Mertze a Simplicitas Jiřího Jirmala

Fokální dystonie, část 7: Artificiální období v letech 2012-2013

Pokračování povídání o mojí kytarové cestě, tentokráte popisující můj maturitní rok a další události s tím spojené. Jako vždy také i tentokrát připojuji své kytarové nahrávky.