Ohlédnutí: Wohnout na Špilberku
Kapela Wohnout ukončila svoje letní koncertování vystoupením v Brně na Špilberku 28. 9. 2024. Hodinu a půl dlouhý letní set byl zahájen ve 20:00 hodin. Foto a video: Petra Sklenská
Starý časy
Zkrácený letní Wohnoutí set jsem slyšel již letos v červnu, ale neodolal jsem pokušení slyšet jej kompletní na závěr celé sezóny. Recenzi červnového koncertu naleznete zde. Vystoupení začalo tradičním bubenickým Fenkovým běsněním, ale oproti červnu byla na začátek umístěna píseň Dobrý den pane Kohák. Rozhodně dobrá volba, která publikum rozehřála, protože mírný špilberský větřík pomalu začal zalézat pod kůži. Další písně pak přesně kopírovaly set z června. Následoval Gastrosexuál a Bublina, která jest pro mě osobní hymnou. Rád z ní používám citát, že přišel ten, kdo přijít měl a přidávám, že kdo přišel, ten neprohloupil. Má v sobě nádech starých časů a svým zvukem jakoby patřila na album pana Bendy. Pro každého znamenají staré časy zcela něco jiného, pro mě je to období přesně před dvaceti lety.
Po stopách červnového setu šly i další písně Depardieu, Rayda, Sladký dřevo, Pedro se vrací, Hloupá písnička, Barbíno i Fanynka.
Následně poté přichází změna, když Wohnout zcela netradičně zařadil na svůj playlist cover verzi písně jisté kapely, jež nese poetické jméno, a sice Wohnout. Píseň Sej-ko-no-pí zazněla opravdu zcela jinak, než jsme zvyklí. Citace z knihy Wohnout, sladkých dvacet:
[...] Honza si pobrnkával na gauči na španělku něco jako jazz motiv. Bylo to právě v době, kdy jsme se po CunDaLle rozhodli dát přesně takovejm nápadům prostor, takže netrvalo dlouho, všimli jsme si ho a začali se koupat v moři akordů, měnit je, kombinovat a cpát do nich nějaký provizorní slova, až se z popěvku tam-ta-dam-tý nějak vykomolilo sej-ko-no-pí. Dal se tím krásně ošidit celej refrén, a tak jsme ho ošidili.
Takové dobré lidové vál
Následovala ještě stále novinka Nevěsta a oproti červnovému setu zazněly celkem tři písně z posledního alba HUH, a sice Pistolka, Umění a Tercie. Závan prastarých časů přinesl jeden staré lidové vál v podání Jirky Zemánka, který si svoji chvilku slávy odbyl v lydické písni Čo poudala stará mama, kterou si sám také originálně uvedl.
Poslední písní byla i tentokrát Díky moc po níž následovaly ještě tři přídavky Hledáme zpěváka, Pepíčci a Svaz českých bohémů.
Tak zase někdy
Prodloužený set měl o sedm písní více a Wohnoutí řečí řečeno byl program pěkně kočkotrej, neboť obsahoval průřezem písně skoro ze všech řadových Wohnoutích alb. Zkrátka opět přišlo album Polib si dědu, a tak se ptám, kde jsou Ganga, Kulibrci, Bílá vdova, Housenky nebo Zajíci na měsíci? Třeba se dočkáme příští rok.
Jaký byl tedy poslední letní koncert Wohnoutů? znovu musím zopakovat známá slova Matěje Homoly, že kapela je taková, jaké je obecenstvo. Nic nového pod Sluncem. Pro mě osobně byly vrcholem písně Čo poudala stará mama a Tercie, vždy atak těch nejzákladnějších smyslů bývá nejúčinější. A pokud mohu citovat svoji manželku, která již dávno přešla na moji víru, tak její slova přesně zněla takto: "To jsou dobří kluci, ti dovedou člověku spravit náladu." Tak tedy děkujeme a zase někdy příště...
- Předchozí článek: Ohlédnutí: Tři sestry v Moravském Krumlově
- Všechny články rubriky
Napište komentář
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 3
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 2
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 1
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vražda rodiny Johnson-Bentley
V srpnu 1982 se šest členů jedné rodiny vydalo na dvoutýdenní kempování na odlehlé místo ve Wells Parku v Britské Kolumbii. O měsíc později byly…
Čtyři roky s trumpetou, část 2
Výroční epizoda o mém životě s trumpetou, tentokráte již čtvrté pokračování. Dva díly shrnující rok 2023, oba napěchovány hudbou Kiksylendu a hudbou…
Výlet do neznáma
Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.
Podzim
Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.
Třešně a led
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.
Světem vcelku
Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.
Změna
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.
Čumísek
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.
Takový jako tento
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.
Služby zdarma
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.
Málem omylem
Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.
Tak dávno
Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.
Komentáře: 0