Recenze: Koncert kapely Circus Problem v Moravském Krumlově
Kapela Circus Problem zahrála v Moravském Krumlově v pátek 26. 7. 2024 v rámci Djembe Marathonu v areálu Vrabčí hájek. Hodinové cirkusové vystoupení začalo ve 21:30 hodin. Frontman kapely, zpěvák a akordeonista Jiří Čevela přivezl svoji kapelu ve složení Marek Mrvík - baskytara, Pavel Chaloupka - pozoun, Kateřina Škardová - klarinet a Matouš Hrábek - bicí.
Na vystoupení kapely jsem se ocitl spíše náhodou, občas to tak bývá, že nic zlého netuše se člověk objeví uprostřed něčeho, co předtím neznal. Přijal jsem milé pozvání od pořadatele a na jeho doporučení jsem přišel vyslechnout kapelu Circus Problem.
Jen mě nechte snít
Kapelní web mi prozradil, že Circus Problem se rodil v buskingovém undergroundu zemí českých, ale i jiných, a to již v roce 2012. Hudba kapely má být Jedinečnou fúzí world music, gipsy tradice, ale i šansonového zpěvu s osobitými a místy provokativními texty. Cirkusový set začal písní Mozaik (Scandal, 2017) a já se hned v čase přenesl o dvacet let nazpět, kdy mi v žilách vařila krev v rytmu ska. Následovala volnější píseň Šálek kávy (11 důvodů proč, 2023), která svou snovou atmosférou a touhou po klidu představila kapelu v trochu mírnější rovině. Další píseň však již znovu zažehla divokou jízdu v rytmu ska a naplnila všechny charakteristiky výše. Nebylo již také pochyb, že hlavním sólovým nástrojem je tu klarinet v podání Kateřiny Škardové, zatímco pozoun Pavla Chaloupky spíše jen dobarvuje.
Dvojice dalších písní Inferno (Scandal) a Swing (11 důvodů proč) mě definitivně pohltila a nezůstal jsem na pochybách, že energie má celá kapela opravdu na rozdávání. První výjimečně podmanivou melodií zpěvu, druhá zase skvěle podanými sóly klarinetu.
Všude alespoň jeden
Dvojice písní s věnováním jedna pro rozvádějící se páry Kolo (ne)štěstí a další pro všude se vyskytujícího nekonkrétního člověka, který je všude vždy přítomen alespoň v jednom exempláři, a sice Kretén, nás opět provedla kaleidoskopem metrických a tempových změn. Rytmy i melodie dalších písní Egyptian Ella a Zapomněnka se nečekaně proměňovaly a pro mě jako pro prvoposluchače, to bylo opravdu velmi zábavné. Stejně tak jsem to pozoroval i u ostatních diváků, kteří reagovali stále bouřlivěji.
Když se člověk trochu zblázní
Následovaly pak písně z alba Scandal, Fight a Money a ještě tři písně z alba 11 důvodů proč, a sice Kliky, Múza a Kornoutek. Koncert byl tedy vlastně přednesem obou řadových alb, které má Circus Problem na kontě. Nezbývá než doufat, že kapela svůj repertoár rozšíří a přidá postupně i alba další.
Závěrem
Jako přídavek zazněla ještě píseň Cycling Corpse a závěrečné outro s představováním kapely. Její hudba je opravdu makrofúzí mnoha vlivů, jakoby autor chodil od místa k místu a hledal, co mají kde zajímavého a pak to všechno narouboval na jeden kmen. Dovedu si představit, že tyto písně v tomto energickém podání Jiřího Čevely, by úplně klidně fungovaly samostatně jen s doprovodem akordeonu. Ostatní nástroje v čele s klarinetem a šlapající rytmikou však posouvají zážitek o veliký kus dále. Circus Problem vytvořil atmosféru, která návštěvníky přivedla od vlažného přijetí až k bouřlivým ovacím. Děkuji kapele za mimořádný zážitek.
- Předchozí článek: Recenze: Koncert German Brass
- Následující článek: Ohlédnutí: Tři sestry v Moravském Krumlově
- Všechny články rubriky
Napište komentář
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 3
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 2
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vraždy Roberta Picktona, část 1
Upozornění: Tato epizoda obsahuje explicitní obsah týkající se vyšetřování zločinů vražd, který může být pro některé posluchače znepokojující.…
Kriminální případ: Vražda rodiny Johnson-Bentley
V srpnu 1982 se šest členů jedné rodiny vydalo na dvoutýdenní kempování na odlehlé místo ve Wells Parku v Britské Kolumbii. O měsíc později byly…
Čtyři roky s trumpetou, část 2
Výroční epizoda o mém životě s trumpetou, tentokráte již čtvrté pokračování. Dva díly shrnující rok 2023, oba napěchovány hudbou Kiksylendu a hudbou…
Výlet do neznáma
Píseň z alba Rozpaky, inspirovaná neznámou dívkou v modrém... Text i hudba byli napsány 9. 12. 2018.
Podzim
Báseň a píseň z alba Rozpaky vydaná v roce 2019. Báseň byla napsána za letní noci 21. 8. 2016, nevzpomínám si přesně, ale myslím, že nad sklenkou whisky.
Třešně a led
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi prvních lednových dní roku 2003. Píseň patří všem, kteří toho roku tragicky zahynuli... Text byl napsán 4. 7. 2016. Hudba byla napsána 27. 8. 2016.
Světem vcelku
Píseň z alba Rozpaky. Inspirace všeobímající, tak trochu osobní výpověď. Pojednání o věcech těžko pochopitelných. Text byl napsán 29. 11. 2015. Hudba byla napsána v lednu 2016.
Změna
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná podzimními událostmi roku 2003. Text byl napsán 24. 8. 2016. Hudba byla napsána 20. 12. 2018.
Čumísek
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná událostmi roku 2003. Text byl napsán 9. 7. 2016. Hudba byla napsána 17. 12. 2018.
Takový jako tento
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná jak jinak nešťastnou láskou. Hudba původně z anglickým textem byla napsána v září 2003. Text byl napsán 20. 2. 2016.
Služby zdarma
Píseň z alba Rozpaky inspirovaná nehynoucí touhou všelijakých obchodníků prodat vám cokoli. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.
Málem omylem
Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Pokud se vám náhodou něco někdy nepovede, nesahejte na alkohol, je to velice zlý pán a nemá slitování. Text písně byl napsán 8. 5. 2017.
Tak dávno
Vzpomínka na první červencové dny roku 2003. Text i hudba byli napsány 10. 5. 2017.
Komentáře: 0